Co powinien mieć ze sobą profesjonalny kamerzysta

Omówimy tutaj wszystkie elementy, które składają się na profesjonalnego kamerzystę. Mowa oczywiście o sprzęcie jakim dysponuje oraz dokumenty, które powinien mieć ze sobą udając się na ceremonię.

Przede wszystkim kurs umożliwiający nagrywanie oraz fotografowanie w obiektach sakralnych. Kamerzysta powinien mieć w domu zaświadczenie oraz legitymację jaka zabiera na uroczystość. Różnie księża podchodzą do tego. Są tacy, którzy wymagają tych dokumentów inni zaś nie zwracają na to w ogóle uwagi. Posiadanie tego dokumentu nie jest równoznaczne z tym, że nasz kamerzysta nie będzie miał problemów z normalną pracą w kościele. Należy w trakcie wyboru kościoła gdzie zamierzamy ślubować poinformować księdza z góry o takiej realizacji. Często się zdarza nawet pomimo posiadania odpowiednich zezwoleń, ze księdzu nie podoba się kamera ani aparat na ceremonii. Lepiej ustrzec się przed takim postępowaniem już w trakcie załatwiania terminu w kościele.

Sprzęt kamerzysty weselnego

Pomijając dokumenty, to jakim urządzeniami powinien dysponować nasz kamerzysta żeby stworzyć wysokiej jakości film weselny? Może on próbować mówić, że ma super kamerę i to wystarczy lub też znajdziecie takie informację na stronie: „Mamy profesjonalne kamery i podczas pracy wystarczy tylko ona”. To nie jest prawda i nie dajcie się oszukać.

Niezbędne urządzenia i akcesoria (oczywiście oprócz umiejętności):

  • Kamera HD lub HDV (gwarantują materiał w wysokiej rozdzielczości)
  • Lampa nakamerowa (żadna kamera nie poradzi sobie bez niej w trudniejszych warunkach oświetleniowych)
  • Zewnętrzny mikrofon (mała ilość kamer wbudowany mikrofon ma dobrej jakości).
  • Stabilizacja: Statyw naramienny lub typu tripod, a najlepiej jeżeli ma oba. Dobre firmy statywów to np. Manfrotto, Libec

Powyższymi akcesoriami powinien dysponować kamerzysta. Niektórzy mają więcej sprzętu, dzięki któremu wzbogacają ujęcia i jeszcze bardziej wpływają na jakość materiału:

  1. Rejestrator dźwięku – dzięki niemu uzyskamy dźwięk rewelacyjnej jakości
  2. Dodatkowe źródła światła np. softbox – jego użycie jednak w pojedynkę jest utrudnione. Nawet mając go na stanie, niekoniecznie zabierze go ze sobą z powodu zbyt dużej ilości sprzętu.
  3. Slide kamerowy- często wykorzystywany przy plenerach oraz podczas przygotowań. Umożliwia robienie ciekawych i stabilnych najazdów.
  4. Kran kamerowy (Żuraw) – dzięki niemu ujęcia będą wysokich lotów w dosłownym rozumieniu. Kran kamerowy umożliwia nagrywanie z dużej wysokości dzięki ramieniu.
  5. Steadycam – kamizelka wraz z ramieniem. Uzyskujemy bardzo stabilne ujęcia podczas ruchu. Kompensuje on niechciane ruchy kamerzysty. Rzadko wykorzystywany w przypadku jednego operatora

Wybierając swojego przyszłego kamerzystę na wesele warto dowiedzieć się jakim sprzętem dysponuje. To wszystko odzwierciedli się na jakości naszego filmu weselnego.

Poniżej prezentujemy jak powinien wyglądać profesjonalny sprzęt każdego kamerzysty:

profesjonalny_statyw
Profesjonalny Statyw
Kamera_HD
Kamera HD
Kran_Kamerowy
Kran Kamerowy
Profesjonalny_Mikrofon
Profesjonalny Mikrofon
Steady_Cam
Steady Cam
Softbox
Dodatkowe Oświetlenie
Slide_Kamera
Slide Kamera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *